18 Aralık 2012 Salı

Dönüş...

"Uçağa binmeden önce ne yapmak istediğine karar ver." Derin'in kulaklarında çınladı bu sözler saatlerce...  Gözüne bir gram uyku girmedi...

Erkenden kalktı; çantalarını toparladı; iki fincan kahveyi arka arkaya içti tam duşa girecekken Emre'nin banyoda olduğunu hatırladı. Bir sigara yakıp, camın kenarındaki koltuga gömüldü.

15 dakika sonra Emre banyodan çıkmıştı; her zamanki gibi çok yakışıklıydı. Adam sanki uçak yolculuğuna çıkmıyor da bir kokteyle gidermişcesine giyinmişti..

Hiç konuşmuyorlardı; sessizlik Derin'i boğuyordu boğmasına da ama konuşmaktan korkuyordu.

Duştan çıktığında telefonuna bir mesaj geldiğini fark etti; Murat "bugün hastaneden çıktı, Asiye ile Mustafa köye götürüyorlar" diyordu... Derin dona kaldı hemen mesaj attı Murat'a "bu kadar erken mi?" 10 saniye sonra gelen cevap herşeyi açıklıyordu "?"...

Gözleri dolmuştu; hızlıca giyindi, o sırada Emre'nin sesini duydu "Derin 15 dakikaya kapıda ol; taksi çağırdım".

Taksiye bindiklerinde birbirlerine değmemek için çok büyük çaba sarf ediyorlardı; Derin son kez Londra'yı seyre dalmıştı, gözleri Londra sokaklarındaydı ama aklı... Çıldırmak üzereydi... Gözlerinde biriken yaşlar akmasın diye gösterdiği çaba hayranlık uyandıracak nitelikteydi. Tek isteği Emre'nin elini tutmak ve ondan güç almaktı... Yan gözle baktı; Emre hiç oralı değildi... Gri Londra ruhuna iyi gelmiş miydi hala bunu çözmeye çalışıyordu.

Heathrow'a vardıklarında; yağmur başlamıştı. Check-in, pasaport derken uçaklarının kalkmasına 2 saatleri olduğunu fark etti.

Duty Free'de boş boş dolaşırken Emre kahve içmeyi teklif etti. Sabahtan beri ağzından çıkan kelime sayısı 10 değildi. Kahvelerini alıp bir boş buldukları bir masaya oturdular.

"Emre" diye lafa başlamak isteyen Derin, Emre'nin konuşmaya başlamasıyla susmak zorunda kaldı.

"Seninle konuşmamaya karar vermiştim; ama gelen mesaj herşeyi değiştirdi. Bilmiyor muyum sanıyorsun; Murat senden önce bana haber verdi. Herkes bizim Londra'da birlikte olduğumuzu biliyor; her ne kadar kimse açık açık bunu söylemese de. Farkında mısın sadece ben değil etrafındaki herkes, hatta Aras'ın en yakınları bile senin gün be gün eridiğini ve artık bundan kurtulman gerektiğini düşünüyor. Mesut, en yakını Aras'ın, can dostu, geldiğimiz günün akşamında bana bir mesaj gönderdi biliyor musun?"

Derin boş gözlerle bakıyordu Emre'ye, anlam veremiyordu son söylediklerine..

"Evet ya, bana seni istanbul'dan, Aras'dan hatta annenden ve cafeden koparıp da kaçırdığım için teşekkür ediyordu"...

Derin'in gözlerinden sicim gibi yaşlar boşanmaya başlamıştı bile; boğazı düğüm düğümdü.

"İşte o yüzden Derin, özgür bırak Aras'ı, eğer sen özgür bırakırsan, O da seni özgür bırakır"

Derin, neredeyse 2 sene önce aynı şekilde yalvarmamış mıydı Aras'a? "Azat et beni Aras, sadece azat et". Ama Aras ne yaptı, gitti kendini bir uçurumdan aşağı attı!

"Birazdan uçağa biniyoruz, önünde düşünmek için 4 saate yakın zaman var. Ya İstanbul'a indiğimizde hiç arkana bakmadan eve gider, eşyalarını toplar, arkadaşlarınla vedalaşıp benimle Londra'ya gelirsin, yada diri diri kendini mezara gömersin".

Derin artık gözyaşlarına hakim olamıyor ve hıçkıra hıçkıra ağlıyordu. Emre o ana kadar soğukkanlılığını korumuştu; mümkün olduğunca Derin'den uzak durmaya çalışıyordu konuşurken ama artık uzak durmanın ne kendisine ne de Derin'e bir faydası olmayacaktı, uzanıp elini tuttu.

Kısa süreli bir sessizlikten sonra Derin yüzünü sildi, kahvesinden bir yudum aldı velafa başladı.

"Emre, tek istediğim evime gitmek, önce evime gitmeliyim... Hem bana nasıl güvenebiliyorsun, sana evet deyip de kaçmayacağımı, Aras'ın peşinden gitmeyeceğimi nereden biliyorsun?"

"Bak Derin; biz evlenmeye de boşanmaya da 5 dakikada karar verdik, kavga bile etmedik. Hiçbir şeyin garantisi yok; tek bildiğim sen uzaklaşmaya izin verirsen, ne Aras ne de bir başkası seni vazgeçiremez. Ama senin tek başına bu kararı alman lazım. Sonrası? Sonrasına zamanı geldiğinde bakarız."

Uçaklarının ilk anonsu yapılıyordu; kalktılar ve yürümeye başladılar insan kalabalığı içinde... Oysa Derin o insanların hiçbirini fark etmiyordu; sanki bir fanusun içinde hareket ediyordu...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder